Sağlık

Karaciğer Yağlanmasında En Etkili Çözümler

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması; kabaca kötü beslenme ve hareketsiz yaşam sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kötü beslenme şartları altında karaciğer hücreleri buna önlem olarak yağ depolamaya başlar. Bunun neticesinde karaciğer yağlanması oluşur.

Kötü beslenmeden kasıt; alkol tüketimi, işlenmiş hazır yiyecekler, aşırı şekerli besin tüketimi, geceleri aşırı yemek yeme gibi sayılabilir.

Ayrıca fazla kilolu olma durumu potansiyel olarak karaciğer yağlanmasına zemin hazırlayabilir.

Bunlara ek olarak; hareketsizlik, uyku problemleri, genetik faktörler, bazı ilaçlar ve stres karaciğer yağlanmasına katkıda bulunabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir

Karaciğer yağlanması, sinsi bir sağlık sorunudur. En son aşamaya gelene kadar belirti vermeyebilir. Ancak; karnın sağ üst kısmında meydana gelen bir hislenme yada huzursuzluk bazen bu bölgede hafif bir ağrı görülebilir.

Diğer olası belirtiler ise yorgunluk, ciltte sivilcelenme, unutkanlık, anlayamama, dalgınlık, vücudun bazı yerlerinde kızarma ve kaşıntı, basur, kanamalar, gözlerde ve ciltte sararma, vücudun ve nefesin ağır kokması, erkeklerde göğüslerde genişleme gibi belirtiler verebilir. Ancak hiç belirti vermeyeceği gibi bu belirtiler başka rahatsızlıklardan kaynaklanıyor da olabilir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Enginar

Enginar karaciğer yağlanmasını önleyen ve karaciğer yağlarını çözebilen bileşikler açısından zengindir. Kendisi, yaprakları, enginar kalbi, enginar sirkesi hepsi de karaciğer için fayda sağlar. Ekstresi daha etkilidir. Haftada 2-3 kere enginar yemekleri tüketmek fayda sağlamaktadır.

Karaciğer sorunu olanların mutlaka tüketmeleri gereken sebzelerden birisidir. Ancak bu sebzeye ulaşım imkanı yoksa; ülkemizde bolca yetişen nisan ve haziran arasında bol bol dağlarımızda bulunan Kenger Otu‘da faydalıdır.

Karahindiba

Ülkemizde hemen her yerde yetişen etkileri muhteşem bir bitkidir. Hem yaprakları hem de kökü karaciğeri toksinlerden arındırır. Bahar ve yaz aylarından neredeyse sonbaharın sonuna kadar her yerde bulunur. Çiğ veya pişirilerek tüketilebilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, zerdeçal ekstresi bu amaç için kullanılır. Özellikle tavuk yemeklerinde ve çorbalarda kullanılırsa daha lezzetli bir hal alır. Karabiber ile birlikte yağda pişerse, zerdeçal içinde bulunan kurkumin maddesinin etkisi yüzlerce kat artmaktadır. Hem karaciğere hem de bağışıklık sistemine sayısız faydası vardır.

Lavanta

Lavanta karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılabilecek etkili bitkilerden birisidir. Lavanta çayı tüketmek bir nebze fayda sağlamaktadır.

Çörek Otu

Günde yarım çay kaşığı çörek otu tüketmek karaciğer yağlanmasına iyi gelebilmektedir. Çörek otu ayrıca; prostat gibi sorunlara da iyi gelir. Bağışıklık sistemini destekler.

Kapari

Karaciğer yağlanması sorununa karşı faydalı bir diğer besindir. Kapari turşu ve konserve şeklinde tüketilebilir.

Devedikeni Otu

Ülkemizde hemen her yerde yetişen maalesef kıymeti bilinmeyen bir bitkidir. Gerek kendisi gerekse ekstresi tüketilebilir. Özellikle karın ve göbek yağlarını yağmak için devedikeni tohumu çayı hazırlanabilir. 2-3 su bardağı kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı öğütülmüş devedikeni tohumu eklenir ve ocağın altı kapatılarak 15 dakika demlenir. Günde en fazla 2 fincan içilebilir.

Maydanoz

Düzenli maydanoz tüketimi hem karaciğer yağlanmasına iyi gelir hem de cilt için bir takım faydalar sağlar. Her gün tükettiğimiz maydanoz miktarını biraz daha arttırıp sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi konulara önem verilirse iyileşme görülebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi karaciğer yağlanmasına karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Elma sirkesi karaciğer yağlanması probleminde bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Özellikle düzenli olarak ve yeterli miktarda elma sirkesi tüketerek karaciğer etrafında oluşan yağlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

1 Yorum Yazılmış

Yorum Yap