İbrahim Saraçoğlu hocamız el ve ayaklarda oluşan egzama rahatsızlığından beyaz kuru dut kürü ile tamamen veda edilebileceğini belirtiyor. Bu kürün hazırlanışı, nasıl ve ne kadar uygulanması gerektiği makalemizde…

Egzama Nedir, Neden Oluşur?

Egzama tıptaki adıyla “dermatit” kaşıntılı ve yangılı bir deri hastalığıdır. En yaygın türü “atopik dermatitis” olduğu için “atopik egzama” adıyla anılan egzamadır. (bu hastalık türünün kalıtsal olduğu düşünülmektedir) Genel olarak egzamaların neden kaynaklandığı bilinmese de bu hastalığının altında psikolojik etkenler ile dışsal etkenlerin yattığı düşünülmektedir. Yaygın olarak gözüken bir deri hastalığıdır.

Bu hastalık uzun süreli ya da kısa süreli ataklar şeklinde görülebilmektedir. Bazı hastalarda yazın ortadan kaybolup, kışın tekrar ortaya çıkarak kötüye giden bir seyir izleyebilmektedir.

Çocuklarda da görülebilen bu hastalık zamanla ortadan kalkabilmektedir.

Deri üzerinde dönemine göre değişik döküntüler oluşmaktadır. Ancak bu hastalık akut dönemine ulaştığında deride şişlik, su toplayan kabarıklıklar, sulantı, kaşıntı ve yanmalar ve deride çatlamalar oluşmaktadır. Hatta bazı hastalarda kızarıklık ve dökülme olmadan sadece kaşıntı ve yanmada olabilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu’nun tarifleri ile kuru dut kürü bu hastalıktan kurtulmanızı, acı veren kaşıntı ve yanmalardan kurtulmanızı sağlayacak.

Egzamaya Karşı Kuru Dut Kürü Hazırlanışı (İbrahim Saraçoğlu Tarifidir)

Malzemeler

Yarım litre klorsuz su, bir avuç beyaz kuru dut kurusu

Hazırlanışı

Öncelikle yarım litre suyu kaynatın. kaynamakta iken 1 avuç dut kurusunu üzerine ilave edin. Ocağın altını kısın ve 6 dakika kaynatın. Ocağı kapatın. Ellerinizi yakmayacak seviyeye kadar (ılıktan biraz sıcak) ılıtın.

Kuru Dut Kürü Nasıl ve Ne Kadar Uygulanır?

Ellerinizi yakmayacak seviyeye (ılıktan biraz sıcak)  getirdiğiniz kuru dut kürü içerisine egzamanın olduğu ellerinizi koyunuz. 10 dakika bekletin. 10 dakikanın ardından ellerinizi kürün içerisinden çıkarın, 1 saat yıkamayın. 1 saatin sonunda su ile durulayın.

Eğer egzama ayaklarınızda veya el bileklerinizde ise kürü kaşık vasıtası ile 10 dakika dökün. Bu esnada soğuma olursa tekrar yukarıda belirttiğimiz kadar ısıtın.

Kuru dut kürü haftada 3 kez toplam 2 hafta uygulayın. Egzama için kuru dut kürü her defasında taze olarak hazırlamayı unutmayın. İlk 10 gün içerisinde düzelme hissetmez iseniz kürü sonlandırabilirsiniz.Egzama için beyaz kuru dut kürü etkisini göstermesi adına her seferinde muhakkak taze olarak hazırlamayı unutmayın.

Yazar

Mutfakgram ve İnstagram Yemek Tarifleri Yazarı

Yorum Yaz