Güzellik Sağlık Uncategorized

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN NE YAPMALIYIZ?

1-Düzenli beslenin: Beslenme sağlık için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diyebiliriz. Her sabah mutlaka kahvaltı yapın. Akşamları uyumanıza 3-4 saat kala bir şeyler yemeyi bırakın. Günde 3 öğün yemeye özen gösterin. Fazla yağ, şeker ve tuzu hayatınızdan çıkarın.

2-Su için: Vücudunuzun iç ve dış güzelliği için bol bol su için. Suyun vücuda sayısız faydası olduğunu unutmayın. Kilonuza oranla günde en az 1,5-3 litre arası su içmeyi ihmal etmeyin.

3- Zararlı alışkanlıklardan uzak durun: Sigara ve alkol kullanımında her yıl yüzlerce kişi farklı hastalıklara yakalanıyor. Vücudunuzun daha dirençli ve sağlıklı olması için bu alışkanlıkları tamamen hayatınızdan çıkarın.

4- Spor yapın: Günde 15 dakikanızı spor hareketlerine ayırsanız dahi bunun oldukça faydasını göreceksiniz. Günlük yoğunluğunuza göre haftada veya günde yarım saatinizi spora ayırın. Tempolu yürüyüşler, belli rutinde koşular ve egzersiz hareketleri yapın.

5- Olumlu düşünün: Düşünceler de bizim bir parçamızdır. Stresli bir hayat, olumsuz düşünce gibi etkenler birçok hastalığa zemin hazırlar. Hayata ve olaylara olumlu açıdan yaklaşmaya çalışın.

6- Beyin sporu yapın: Zihninizi sürekli geliştirecek, hafızanızı güçlendirecek şeyler deneyin. Bulmaca çözün, kitap okuyun, sudoku ile zihninizi canlı tutun.

7- Güneşte çok kalmayın: D vitamini kaynağı güneş elbette vücut için faydalı. Ancak çok fazla güneşe maruz kalmak başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Bu sebeple yaz-kış güneş kremi uygulamayı unutmayın.

8- Temiz olun: Her gün duş almaya özen gösterin. Düzenli kese yapın. Yüzünüz, saçınız ve vücudunuz için gerekli ürünleri kullanmaya özen gösterin. Günde en az iki kez dişinizi fırçalayın.

9- Uykuya özen gösterin: Günde 8 saatten az veya fazla uyumayın. Ayrıca gece geç saatlerdeki uyku ile vaktinde uyuyacağınız uyku kalitesi aynı değildir. Bunu unutmayın.

10-Olumsuz düşüncelerden uzak durun: Nefret ve olumsuz duygular vücudunuza ve zihninize zarar vermek dışında bir işe yaramaz. Cesaretinizi kırmak isteyenlere izin vermeyin ve size zarara vermek isteyenlerden uzak durun. Onların olumsuz sözlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin. Bunlar sizin hayallerinizi gerçekleştirmenize engel değildir, bu engelleri rahatça aşabilirsiniz.

11-Gülün:

Mutlu olmak  için yapmanız gereken en önemli şey mutlu bir şekilde yaşamaktır. Güldüğünüzde vücudunuz sizin stresle mücadele etmenize yardımcı olan ve kan damarlarının genişlemesini destekleyen endorfinler salgılar.

Hayatınızdaki o özel anların tümünün keyfini çıkarın. Başkalarının başarılarına sevinin. Her durumun olumlu yönlerini görmeye çalışın. Hayatın size sunduğu tüm güzelliklerin değerini görün.

 

 

 

Yorum Yap