Paça Çorbası Faydaları Nelerdir?

Hayvanların kemik, ilik, kelle gibi kısımlarından elde edilen etlerle yapılan paça çorbası Osmanlı’dan beri Türk damak tadının vazgeçilmezlerindendir. Faydaları günden güne üne kavuşan bu çorbayı Canan Karatay hem çocukların hem de yetişkinlerin doya doya tüketmesi gerektiğini vurguluyor.

Canan Karatay paça çorbasının içerisinde bulunan D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı koruma sağladığını belirtiyor. Ayrıca kemik erimesine karşı da koruyucu olan paça çorbasının kırıkları iyileştirme sürecini de hızlandırdığını belirtiyor. bu çorbanın içilmesinin boğazı yumuşattığını ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı koruyucu özellik taşıdığını da vurguluyor.

Bu faydalarının yanı sıra paça çorbası kan yapımı için hayati önemi bulunan lökosit bakımından da zengin bir yiyecektir. Vücut bağ dokularını da yenileme de ideal bir yiyecek olan paça çorbası; bu şekliyle de vücudu kanser, diyabet, eklem ve kalp hastalıklarına karşı da korumaya almış olur. Bu çorbanın içerisinde barındırdığı kalojen ise kemoterapi sürecinde hastaya destek sağlamakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Vücudun bağ dokularını besleyen kalojen adlı bu madde ayrıca vücudun genç görünmesinde de etkilidir. Yine bu çorbanın sarımsak, limon, soğan, maydonoz gibi sebzelerle tüketilmesi etkisini ve besleyiciliğini daha artırmaktadır.

Evde Dana Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Terbiyeli Dana Paça Çorbası Tarifi

Malzemeler: 1 adet dana paçası ve su.

Terbiyesi için: Yarım kase yoğurt, tuz, 2,5 çorba kaşığı un.

Sosu için: Sarımsak, sirke.

Hazırlanışı: Kırılmış ve temizlenmiş olan dana paçası iyice yıkandıktan sonra düdüklü tencereye konulur ve üzerini bir miktar geçecek kadar su ilave edilip 1,5 saat kadar kaynatılır. Sürenin sonunda kemikler çıkarılır ve süzülür. İri taneli olan etler tekrar doğranarak, diğer parçalarla birlikte biraz daha pişirilir. Bu sırada un, tuz ve yoğurt da başka bir kapta karıştırılır ve tencerede kaynamakta olan paça suyundan bir miktar yavaş yavaş eklenir ve karıştırılıp, hafifçe tencereye eklenir. Eklenirken hızlıca çırpılır ki kesilmesin.

Bu şekliyle de 15 dakika daha pişirilir ve ocak kapatılır. Paça çorbası üzerine isteğe bağlı oranda sirke ve dövülmüş sarımsak eklenir.
Afiyet olsun…

Yazar

Mutfakgram ve İnstagram Yemek Tarifleri Yazarı

Yorum Yaz