Aç Karnına Uyumak Zayıflatır Mı?

Yapılan araştırmalar gösterdi ki uyumadan önce yemek yememelisiniz. Hatta sağlıklı bir vücut için kahvaltı ve akşam yemeğinizin arasında 13 saat olursa kilonuzu koruyabileceğiniz söyleniyor. Fakat bu araştırma 40 yaş üstü ve metabolizması yavaşlayan kişiler için.

Aç Karnınıza Yattığınızda Vücudumuzda Neler Oluyor?

Uyku Verimsizliği

Yediklerimizin sindirilmesi ve kana karışması için bir süre gereklidir. Yatmadan önce küçük atıştırmalar uykunuzu getirecektir. Uyumadan önce hissettiğiniz açlıkla yatarsanız, uyuduktan sonra açlık ağrıları çekebilirsiniz ve bedeniniz sizi uyandırmak isteyecektir.

 

Kilo Kaybı veya Artışı

Çoğumuz aç karna yattığımızda kilo vereceğimizi düşünürüz ancak bu fikir tamamen doğru olmayabilir. Çünkü karnımız açken uyuduğumuzda, sabah kalktığımızda kendimizi çok aç hissederiz ve kahvaltımızı normalden fazla yiyerek tamamlarız. Kahvaltıda çok yemek , beynimizi ve vücudumuzu yavaşlatır.

Kas Kütlelerinde Kayıp

Kilo vermek için atlanan öğünler, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu kas kütlelerini kaybetmemize sebep olabilir. Özellikle aç karnına yattığımızda gece boyunca depoladığımız kas kütlelerini harcarız. Bunun yerine öğünlerimizi daha sağlıklı ve diyet düzenine uygun tüketmeliyiz.

Huysuzluk

Hissettiğimiz sinir ve huysuzluk durumlarının sebebi aç karnına uyumak olabilir. Araştırmalara göre davranış düzenleyici olarak bilenen serotinin hormonunun salgılanması, ne yediğimiz, ne kadar yediğimiz ve hatta ne sıklıkta yediğimize göre değişebilir. Eksikliğinde sinirlenebilir, insanlara kızabilir ve panik halinde dolaşabiliriz. Bu yüzden aç karnına yattığımızda sabaha çok sinirli uyanırız ve günümüzün geri kalan kısmını olduğumuzdan daha rahatsız geçiririz.

 

share this recipe:
Facebook
Twitter
Pinterest

Still hungry? Here’s more