Daha Fazla Tok Tutan 5 Sağlıklı Yiyecek İle Uzun Süre Acıkmayın

Ne yesem daha uzun tok kalırım… hangi besinin glisemik indeksi düşük…metabolizmamı nasıl hızlandırırım diyorsanız bu yazı tam da size göre. Dr. Ayça Kaya instagram hesabında yayınladığı bu gönderi ile sağlıklı bir şekilde daha uzun süre tok tutan besinleri sizler için sıraladı.

Glisemik İndex Nedir?

Tüm karbohidratlar kanda aynı hızla şekere dönüşmez. Glisemik indeks, karbohidrat içeren besinlerin kan şekerini etkileme hızlarına göre sınıflandırılmalarını sağlar. Besinlere 0 ve 100 arasında değerler verilir.

1- Limon

Yemeklerinizde mutlaka limon kullanın. Çünkü limon yiyeceklerin glisemik indeksini düşürerek kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçer, daha tok hissetmenizi sağlar.

2 – Ceviz

Ara öğünlerde veya salatalarınıza ekleyeceğiniz 2 adet ceviz, içerdiği iyi yağlar sayesinde mide boşalma zamanınızı uzatır ve daha çabuk acıkmanızı önler.

3- Acı Kırmızı Biber

İçerdiği kapsaisin maddesi nedeni ile metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını arttırır. Acılı yemekleri daha çok sevmenin vakti geldi! 🙂

4-  Turşu

Ev yapımı turşunun içindeki probiyotikler bağırsaktaki iyi bakterilerin sayısını arttırarak boşaltımı hızlandırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve metabolizmayı dengeliyor. Yemeklerin yanında Ev Yapımı Turşu yemeyi unutmayın. Ev Yapımı Turşu Tarifleri

5- Yoğurt

İçerdiği konjuge linoleik asitler sayesinde göbek çevresindeki yağlara savaş açıyor. İçerdiği protein sayesinde tok hissetmeyi sağlıyor ve yüksek kalsiyum içeriği yağ yakımını hızlandırıyor. Sağlığınız için  tava yoğurdu tarifi kısmına göz atabilirsiniz.

Bu yazı Ayça Kaya’nın instagram hesabındaki posttan alıntılanmıştır. Orjinal yazı için tıklayın. 

share this recipe:
Facebook
Twitter
Pinterest

Still hungry? Here’s more