1. Bütün odaları havalandırın

Her güne bütün camları ve pencereleri açarak başlayın. Böylece evdeki kirli havayı ve birikmiş karbondioksiti tertemiz ve taze hava ile değiştirmiş, evi ferahlatmış olursunuz. düzenli bir şekilde evi havalandırmak nem nedeniyle oluşacak küflenmeleri önleyebileceği gibi size daha sağlıklı bir ortam sunar.

2. Yatakları toplayın

Güne başlarken yapmanız gereken şeylerden biri de yatakları toparlamak olsun, bunu alışkanlık haline getirmeyi başarırsanız yatak odanızı toparlamak asla uzun saatler harcamanız gereken bir işleme dönüşmez. Kalabalıkları kolayca toparlar ve yataklarınızı her daim düzenli tutarsanız.

Yatak odası dekorasyonunuzu daha düzenli tutabilmek için bol sayıda depolama alanına ihtiyaç duyabilirsiniz.

3. Akşamdan kalan küllük ve bulaşık gibi koku yayacak eşyaları hemen temizleyin

Eve kötü koku yayan eşyalar zaman içerisinde koltuk, perde ve halı gibi kolay temizlenmeyen eşyalarınızın da kokmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bu tip eşyaları hiç bekletmeden her gün temizlemekte yarar var. Örneğin kirli ve kötü kokan bir ayakkabıyı günlerce ayakkabılıkta bekletmek yerine gereken temizliği ilk günden yaparsanız dolaba kokusunun sinmesini engellemiş olursunuz. Aynı şekilde bulaşık ve küllüklere de özen göstermek gerekir.

4. Tozları alın

Evi sık sık havalandırmak ferahlık ve sağlık için son derece önemlidir ancak evdeki tozlanmayı artıracağı da aşikar. Bu nedenle evi havalandırdıktan hemen sonra suya temizlik yapan bir temizlik robotu ile evin tozlarını almak en fazla birkaç dakikanızı alacaktır. Bu şekilde evinizi sürekli tozdan arınmış ve taze tutabilirsiniz.

5. Evde bir kalabalık köşesi belirleyin

Kimi zaman etrafta nereye koyacağınızı bilemediğiniz kalabalıkların dolandığını görürsünüz. Tam olarak taşıyacağınız yeri bilmediğinizden yerini değiştirmeye de yeltenmezsiniz ve zamanla bu nereye konacağı bilinmeyen kalabalıklar artar artar ve ciddi bir iş yüküne dönüşür. Bu yükü evin sık kullanılan alanlarından uzaklaştırmak iyi bir fikir olabilir. Evinizde, pek görünmeyen bir köşede, bir kalabalık alanı oluşturun ve nereye koyacağınızı bilemediğiniz kalabalıkları orada biriktirin. Ayda bir boş vaktinizde bu köşeye döner ve detaylı bir planlama yaparsınız ve böylece sık kullanılan odalarınız kalabalıktan biraz olsun arınmış olur.

6. Mutfak tezgahındaki kalabalıkları toparlayın

Mutfak tezgahı üzerindeki kalabalıklar da zamanla birikebilir. Küçük ev aletleri, sık kullanılan mutfak gereçleri, bahçeden toplanmış tek dal biberiye, birkaç tek ceviz, dünden kalan kek dilimi, yemek kitabı derken tezgahın üzerindeki yer giderek azalır. Bunu çözmek için bu kalabalıkları günlük olarak yerleştirmeyi deneyin. Mutfak gereçlerini çekmecelere, küçük ev aletlerini dolaplarına, biberiye ve cevizleri kiler sepetine, keki fırına kitabınızı da bir mutfak rafına ilk gördüğünüzde yerleştirin ki birikmesin.

7. Oturma odasındaki kalabalıkları toparlayın

Tıpkı mutfaktaki gibi oturma odasındaki kalabalıkları da biriktirmeden dağıtmak gerekir. Özellikle elektronik eşyaların kumanda ve parçalarını, kabloları, pilleri, gazete ve dergileri depolayabileceğiniz çekmece ve dolaplarınız olsun. Bu tip eşyaları kullandıktan hemen sonra yerlerine yerleştirin ki birikip iş yüküne dönüşmesin.

8. Minder ve örtüleri çırpıp havalandırın

Zamanla koltukların şeklini alan minder ve kırlentler koltuklarınızı daha eski gösterebilir. Bu nedenle evi havalandırırken koltuk kırlent ve minderlerini ya da sık kullandığınız örtüleri de havalandırın. Özellikle dokulu kumaşlara sahip olan tekstil ürünlerini sık havalandırıp yer değiştirmek evinizi daha yeni gösterir.

9. Zemin ve halılardaki döküntüleri toparlayın

Ne yazık ki bu da günlük yapmaktan kaçamayacağınız bir iş gibi görünüyor. Her gün eve saçılan, kırıntı ve döküntüler biriktikçe daha temizliği zor hale gelir. Halıların diplerine girer, koltukların altlarını doldurur ve temizlemek de giderek zorlaşır. Bu nedenle her gün, kullanımı kolay bir süpürge ile toplayıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yorum Yaz