Sağlık

Her Gün Yürümenin Vücudumuzda Oluşacak 8 Etkisi

Hipokratın “Yürümek insanoğlunun en iyi ilacıdır” sözünü duymuş muydunuz? İyi bir uyku ve sağlıklı beslenme ile birlikte yürümenin, doktordan tamamen kaçınmanıza yardımcı olabileceğini belirterek daha da ileri gideceğiz. Her gün 15-30 dakika kadar az yürüme, yalnızca bir kişinin genel görünümünü değil, sağlığınızı da iyileştirebilir.

Kendinizin tam anlamıyla yürütebileceği süper bir liste oluşturduk.

1. Pozitif beyin değişiklikleri

2-Görüşünüzün gelişmesi

Her ne kadar gözler bacaklara bağlanacak en son şey gibi görünse de, yürüyüş aslında göz sağlığına da yararlıdır. Göz basıncını hafifleterek glokomla savaşmaya bile yardımcı olabilir.

3-Kalp hastalıklarının önlenmesi

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kalbinizle ilgili hastalığın veya felcin önlenmesi söz konusu olduğunda yürümek koşmaktan daha etkilidir. Bu aktivite, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürerek ve kan dolaşımını iyileştir ve kalp sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

4-Akciğer kapasitesinin yükselmesi

Yürümek, kan dolaşımındaki oksijen akışını arttıran ve akciğerlerinizi geliştirmeye yardımcı olan, ayrıca toksinleri ve atıkları yok eden aerobik bir egzersizdir. Daha iyi ve daha derin nefes almamıza yol açması nedeniyle akciğer hastalıklarının da önüne geçilebilmesi mümkün hale gelir.

5-Pankreas üzerinde yararlı etkiler oluşturur

İnanması zor olabilir ama yürüme egzersizi, diyabeti önlemek konusunda koşmaktan daha değerli bir kaynak olmasıyla öne çıkıyor. Yapılan araştırmaya göre, bir grup “yürüyüşçü”nün, 6 aylık bir deneme süresi boyunca, bir “koşucu” grubuna kıyasla, yaklaşık 6 kat daha fazla (yani, kan şekerinin hücreler tarafından ne kadar iyi emildiğini) glukoz toleransında iyileştirme sağladığını göstermektedir.

6-Gelişmiş sindirim

Her gün 30 dakikalık yürüme, gelecekte kolon kanseri riskini azaltmakla kalmayıp, bağırsak hareketlerimizi düzenlemeye yardımcı olarak sindirim ve kabızlığınızı da iyileştirebilir.

7-Kas inşası

Kas inşası ve zayıflama (aşırı kilolu insanlarda) yürüyüş yoluyla da elde edilebilir. Günde 10,000 adım yürüme alışkanlığı, spor salonunda yapılan bir antrenmana eş değer sayılabilir. Buna ek olarak iyileşme süresi ve ertesi gün olası kas ağrıları da olmayacaktır.

8-Sağlam kemikler ve eklemler

Yürüme daha fazla eklem hareketliliği sağlayabilir, kemik kütlesinin kaybını önleyebilir ve hatta kırık riskini azaltabilir. Artrit Vakfı, eklemlerinizde ağrıyı azaltmak, sertlik ve iltihaplanma gibi sorunlara karşın düzenli olarak günde en az 30 dakika yürümeyi öneriyor.

Yorum Yap