Sağlık Uncategorized

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ

-İştahsızlık ve mide bulantısı

-Halsizlik ve çabuk yorulma

-Sürekli yorgunluk hissi

-Aralıklarla gelen çarpıntı

-Sık hastalanma

-Konsantrasyon bozukluğu

-Baş dönmesi

-Soluk cilt

-Saç dökülmesi ve tırnaklarda incelme

-Özellikle kış aylarında kendini gösteren el ve ayaklarda üşüme

-Ağız içi yaraları

Kansızlığa iyi gelen besinler

Özellikle keçiboynuzu pekmezinin sabahları 2-3 tatlı kaşığı tüketilmesi ile önemli demir takviyesi sağlanabileceğini kaydeden Dr. Sinan Akkurt, üzüm ve dutun hem B12, hem demir açısından; ıspanak, brokoli ve kuşkonmazın hem folik asit, hem demir açısından zengin içerikleri ile kansızlığa ilaç gibi geleceğini dile getirdi. Bunların yanı sıra doktorun önereceği ilaç takviyesi ile kansızlığın kısa sürede kontrol altına alınabileceğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, “Sık rastlandığı için sıradan bir durum olarak algılamamalı, ihmal etmemeliyiz. Önemli olan erken tanı ve erken müdahaledir” dedi.

Kansızlık Tedavisi Nasıl Olur

Şimdi de kansızlık nasıl tedavi edilir ona bakalım. Öncelikle unutmayalım ki kansızlık bir sonuç, bir başka hastalığın habercisi. Yapılması gereken öncelikle kansızlığın nedenlerinin tespit edilmesi. Kansızlık belirtileriniz varsa hemen bir doktora gitmelisiniz. Sebeplerinin bulunması gerekir. Kronik bir hastalığınız yok ya da bir başka hastalığın habercisi değil ise beslenme düzeninizde yapacağınız değişikliklerle kansızlığınıza çare bulabilirsiniz.

Aşağıda kansızlığa iyi gelen bazı öneriler sıraladık:

  • Kırmızı eti, kuru meyveleri ( kuru incir,kuru üzüm) ,baklagilleri, pekmezi daha çok tüketmeye çalışın
  • C vitamini demirin emilimini artırdığından içeriğinde C vitamini olan besinlerden tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Çok fazla kafeinli içecek tüketimi, süt tüketimi, kepekli ekmek tüketimi yapıyorsanız azaltın. Ancak bilinmeli ki sütün kansızlığa doğrudan bir katkısı yoktur.Demir eksikliğinde demir emilimini azalttığından demir takviyesi alındığında birkaç saat süt tüketilmemesi tavsiye edilir.

Yorum Yap