Güzellik Sağlık Uncategorized

Gülmenin Hiç Bilmediğiniz Faydaları

 

–  Ağrı eşiğinin yüksek olması, kalp damar hastalıklarının daha az görülmesi, hafızanın iyi durumda olması gülme ile yakından ilişkilidir. Gülen kişilerde bu hastalıklar çok daha az görüldüğü araştırmalarda ortaya konulmuştur.

–  İş görüşmelerinde güler yüzlü olmak size avantaj sağlar, kendinize güvendiğinizi gösterir. Stresli anlarla daha rahat başa çıkabilirsiniz ve etrafınızdaki insanlarla daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

– Gülümsemek aynı zamanda vücut için doğal bir ağrı kesicisidir. Kronik ağrılara sahip insanlar için gülmek, acı ile başa çıkmak için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, düştüğünüz zamanlarda gülerek ağrınızı azaltabilirsiniz.

– İçinizde tuttuğunuz duyguları serbest bırakmanın en iyi yolu iyi bir kahkaha atmaktan geçer. Her şey siz gülümsedikten sonra, gözünüze, daha iyi ve daha kolay görünecektir.

– Kahkaha doğal antihistaminikler salgılaması için vücudu uyarır. Ayrıca, vücutta üretilen doğal bir antibiyotik gibi görev yapan T-hücrelerini aktive eder. Bu bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

– Gülmenin hipertansiyon sorunu yaşayan insanlar için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kan basıncını normale düşürmeye yardımcı olur. Gülmek derin nefes almaya neden olur ve kan dolaşımını artırır, böylece oksijen ve gerekli besinler vücudun tüm parçalarına dağılır.

– İyi bir gülüş siz farkında bile olmadan size vücudun içinden yapılan bir masaj gibi etki eder. Aynı zamanda gülmek solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için iyi bir egzersizdir. Bağırsakları ve iç organları çalıştırır, karın kaslarını güçlendirir. Bu aktivite sindirim ve besin emilimi için avantajlıdır.

– Gülmek kalori yakmaya da yardımcı olur. Bir iyi, güçlü bir gülümseme diyaframı titreştirir, derin nefes almak da daha fazla oksijen almayı sağlar bu nedenle gülmek en iyi solunum egzersizlerinden biridir.

-Stresli durumlarda gülümsemeye devam etmek kolay değildir, ancak araştırmalar böyle yapabilmenin kesinlikle sağlığa faydaları olduğunu belirtiyor. Stresli bir durumdan kurtulmak üzere araştırmaya katılanlardan gülümseyenlerin kalp atım hızlarının, ifadesiz bir yüze sahip olanlardan daha düşük olduğu belirlenmiş.

 

Yorum Yap