Astımı Hafifletebilir

Astım geliştirme riskleri, belirli besin maddelerini yüksek miktarda tüketen insanlarda daha düşüktür. Bu besinlerden bir tanesi beta-karoten; sarı ve portakal renkli meyvelerde, ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde, kabak ve havuç gibi turuncularda bulunur. C vitamini astıma karşı koruyabilir ve en çok turunçgillerde ve tropikal meyvelerde bol miktarda bulunur.

Kan Basıncını Düzenler

Kavundaki lif, potasyum, vitamin C ve kolin içeriği kalp sağlığını destekler. Potasyum içeriği yüksek gıdaları tüketmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Yeterli potasyum almak, neredeyse hipertansiyonun (yüksek tansiyon) tedavisi için sodyum alımının azaltılması kadar önemlidir. Potasyum bakımından yüksek gıdalar arasında kavun, ananas, domates, portakal, ıspanak ve muz bulunur. Yüksek potasyum alımı, azaltılmış inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumundaki azalma ile de ilişkilidir.

Kanseri Önleyebilir

Harvard Halk Sağlığı Beslenme Departmanı tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, kavun gibi bitki gıdalarından beta-karoten bakımından zengin diyetler prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir. Beta-karotenin, Japon popülasyonunda kolon kanseri gelişimiyle ters orantılı olduğu da gösterilmiştir.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Kavun hem lif hem de su bakımından yüksek olduğu için, kabızlığı önlemeye, sindirim düzenliliğini geliştirmeye ve yardımcıdır.

İltihaplanmayı Azaltır

Kolin, kavunda bulunan, çok yönlü ve besleyici bir besindir; vücudu uykuya teşvik eder, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardım eder. Kolin aynı zamanda hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emiliminde rol oynar ve kronik enflamasyonu azaltır.

 

Kavunun Cilde Faydaları 

Kavunlar sadece sağlığınız için harika değil; besleyici değeri onları cilde de faydalı hale getirir. Cilt bakımı için kavun yararlarının bazıları aşağıdaki gibidir.

  1. Sağlıklı Cilt Bakımı: Kavun şaşırtıcı faydalarından biri, cilt de dahil olmak üzere tüm bağ dokularında hücre yapısının bütünlüğünü muhafaza eden kolajen içermesidir. Aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırır ve cildi sıkı tutar. Kavun düzenli tüketilmesi kaba ve kuru cilde sahip olanlar için faydalıdır.
  2. Yaşlanmayı Önleme Avantajları: Cevizli, kavuniçi ve karpuz gibi cipsler cildinizi tonlayabilir ve A, B ve C vitaminlerinin varlığı nedeniyle anti-aging faydaları sağlayabilir. İnce dilim taze kavun keserek yaşlanma karşıtı bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu dilimleri yüzünüze ve boynunuza yerleştirin. Yatın ve 15-20 dakika dinlenin. Soğuk su ile durulayın. Bu cildinizi yeniler ve genç bir parlaklık kazandırır.
  3. İyi Nemlendirici: Kavunlar iyi nemlendirme ve enerji verici özelliklere sahiptir. Salatalık ile bal küpü kavun karışımı ile nemlendirici bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Çekirdekleri ve soyulmuş kavun birkaç dilimi ve bir yumurta beyazı ile birlikte yarım küçük boyutta taze salatalık alın. Bu maddeleri bir kremalı macun oluşturmak üzere bir blender veya gıda işlemcisi ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın, yukarı doğru dairesel hareketlerle parmak uçlarınızla masaj yapın. 10 ila 15 dakika beklemeye bırakın ve sonra ılık su ile durulayın. Bu maske cildinizi çeşitli besinlerle zenginleştirmekle kalmaz aynı zamanda gözeneklerinizi tıkayan herhangi bir yağ ya da kir de emdirir. Aynı zamanda cildinizi yumuşatır ve pürüzsüz ve parlak bir cilt kazandırır.

Kavunun Saça Faydaları

Sağlıklı saçlar, görünümünüzü büyük ölçüde geliştirir. Tıpkı vücudun geri kalanında olduğu gibi, saç sağlığı da büyümemiz için saç foliküllerine sağladığımız besin maddelerine bağlı. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyvelerin tüketilmesi saç büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmelerini önleyebilir. Kavunlar aşağıdaki yollarla saçlarınız için faydalı olabilir.

  • Saç Uzamasını Artırır: Kavunlar, özellikle kantalpes, vücudun içindeki A vitamini haline dönüştürülen iyi bir beta karoten kaynağıdır. Bu A vitamini, sağlıklı saçlar ve normal saç büyümesi için hayati önem taşır.
  • Saç Dökülmesini Önler: Saç dökülmesine sebep olan B vitamin eksiklikleri de sorumludur. Kantarpes gibi kavunlar folik asit ve inositol gibi B vitamini bakımından zengindir ve saç dökülmesini önler ve saç büyümesini arttırır.

Kavun Çekirdeğinin Faydaları

Çoğu zaman, sadece et ya da hatta süt ürünü olmayan bir şeyden saygın miktarda protein elde etmek çok zordur. Bununla birlikte, kavun çekirdekleri, bitki bazlı protein için mükemmel bir kaynak olduğu için kesinlikle buna cevaptır. Bu tohumlar yaklaşık% 3.6 protein,% 4 yağ ve% 2.5 karbonhidrat içerir. Bu besleyici içerik, soya sütü gibi, aynı zamanda, kavun tohumlarının protein elde etmek için iyi bir yöntem olduğunu doğrulamaktadır. Vitamin A, C gibi gözleriniz için de harika ve ayrıca E gözlerdeki maküler dejenerasyonun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda magnezyum, fosfor ve potasyum gibi minerallerin mükemmel bir kaynağı olabilir, bu nedenle kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Kavun çekirdeği ayrıca kemik mukavemetini ve yoğunluğunu artırabilir ve Tip 2 diyabet geliştirme ihtimalini azaltabilir. Çekirdekler, migren, uykusuzluk ve depresif bozukluklarla mücadelede de kullanılabilir. Tırnaklarınız zayıflar mı, büyümede yavaş mı ve sık sık kırılıyor mu? Kavun çekirdeklerinin tüketilmesi, içerdiği yüksek protein içeriği sayesinde, kesinlikle tırnakların yanı sıra sağlıklı bir saç büyümesini de sağlayabilir. Ayrıca vücudumuzdaki dokuları korumaya yardımcıdır.

 

KAVUNUN ZARARLARI NELERDİR?

* Şeker hastalarının kavun tüketmesi tavsiye edilmez.

* Kavun, mide asidini yükseltir bu sebeple ülser hastalarının tüketimi tavsiye edilmez.

* Kavunun etkili bir antioksidan olmasına rağmen ve özellikle kavun çekirdeklerinin sindirim sistemi iltihaplarına karşı etkili olduklarını söyleyen sağlık uzmanları olmasına rağmen, bir kısım sağlık uzmanları kavun ve kavun çekirdeklerinin sindirim sistemi iltihabı sorunu yaşayan kişilerde zararlı olduğunu savunmaktadırlar.

Yazar

Mutfakgram ve İnstagram Yemek Tarifleri Yazarı

Yorum Yaz