Su, vücudumuzun olmazsa olmazı. Beyinde %85, kanda %80, kaslarda ise %70 oranında su bulunuyor. Suyun faydaları ise saymakla bitmiyor. Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini de %45 azaltıyor. Gün boyunca terleme, nefes verme, idrar yapma nedeniyle yaklaşık 10 bardak su kaybedildiğini belirten Diyetisyen Dilara İsmailoğlu, günde 8 bardaktan fazla su içmek gerektiğini vurguluyor ve suyun faydalarını şöyle sıralıyor: Herkesin günde 8 bardak su içmesi gerekiyor. Normal koşullarda günde 2000 kalori harcarız. Yaktığımız her 15 kaloriye karşılık sindirim yoluyla ve metabolizma kanalıyla bir yemek kaşığı su kaybederiz. Bu da ortalama olarak günde 8 bardak suyun yerini tutar. Günlük faaliyetimiz yüzünden kaybettiğimiz suyu böylece geri almış oluruz.

 

1.Kilo Kaybı

Suyun faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olması vardır. Kilo vermek isteyen bir kimsenin su alımını arttırması kilo vermesine yardımcı olabilir. Yapılmış olan çalışmalar sonucunda yemekten önce su içen kişilerin içmeyen kişilere göre daha hızlı kilo verdiği kanıtlanmıştır. Fazla su bize de tokluk hissi yaratarak daha az yemek yememize yardımcı olur ve aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

2.Sindirim

Bilindiği gibi su yağları eritir ve çözünür lifler ile birlikte sindirimde insanlara yarar sağlamaktadır. Yeterince su içmek kabızlığı önler ve aynı zamanda atık ürünleri temizlemek için yardımcı olarak böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü azaltır. Eğer yeteri kadar su tüketilmezse kolon dışkıdaki suyu çeker ve kabızlığa yol açar.

Lifin düzgün çalışması için daha fazla su içmek gerekir. Aksi takdirde tam tersi bir etkiye sahip ve daha kötü yapabilir.

3.Enerji

Beyin çoğunluğunu suyun oluşturmasından dolayı su içmek; düşünmek, odaklanmak, daha iyi konsantre ve daha uyanık olmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak, enerji düzeylerini de arttırdığı da söylenmektedir.

Su özellikle uzun egzersiz sırasında su kaybını önlemek amacıyla önem kazanmaktadır. Bir saat ya da daha fazla egzersiz yaparken, su performansa ve egzersiz sonrası yorgunluk ve bitkinliği önlemeye yardımcı olur ve sıvı dengesini korumaktadır.

 

4.Kanser

Suyun bazı kanser türlerine karşı koruyucu olduğu söylenmektedir. Yapılmış olan araştırmalarla düşük sıvı, su, alımının mesane kanserine neden olması gibi önemli bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Su alımının ayrıca kolon ve meme kanseri riskini azalttığı da bilinmektedir.

5.Böbrekler

Böbrekler kan basıncını ve denge sıvılarını kontrol etmemize yardımcıdır. Vücudumuza gelen atık kaldırmak, sistemlerimizi sorunsuz bir şekilde devam ettirmek için çok önemli konumdadır. Böbrekler için yeterli su tüketimi oldukça önemlidir.

6.Enfeksiyon

İçme suyu toksinleri dışarı atmaktadır, ancak susuz olduğunuz zaman bu mümkün değildir. Çünkü sadece vücudun her yerinde enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olan su yeterli değildir. Su özellikle idrar enfeksiyonları ve böbrek taşlarını önlemek için en iyi yardımcıdır. Su insanların nefes yollarını temizlemektedir, çünkü iyi hidrate olmaktadır. Aynı zamanda alerji ve soğuk algınlığı için harika bir yardımcıdır.

7.Kalp

Araştırma sonuçlarının gösterdiğine göre fazla su tüketen kişilerin koroner kalp hastalığından kaynaklanan ölüm riskinin daha düşük olduğu ve “yüksek enerjili sıvıların yani gazlı içecek ve türleri gibi sıvı” alımı arttıkça ölüm riskinin de arttığı anlamına gelir.

8.Cilt

Su vücuttaki bazı toksinleri, tıkanmış gözenekleri ve sivilcelerin temizlenmesini sağlar ve cilde ferahlık kazandırmaktadır. Böylelikle daha temiz bir cilde sahip olmamız kolaylaşmaktadır.

Çoğu insanın daha fazla su tüketmesi berrak bir cilt için en iyi yöntemdir ve aynı zamanda akne belirtilerine yardımcı olabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz içme suyu ona daha fazla nem kazandırmaktadır.

9.Baş Ağrıları

Çok uzun süre susuz kalmak bazı insanlar için baş ağrısına neden olur ve migren tetikleyici olarak tanımlanır. Baş ağrısına engel olmak içinse günlük su ihtiyacını karşılamış olmak gerekmektedir.

10.Eklem Ağrıları

Su bizim eklem ve kıkırdaklarımızı korumaktadır. Eklemlerimiz ve esnek kıkırdak dokusunun etrafında su olması yağlanmayı önlemekte ve kıkırdağı tutmaktadır. Aynı zamanda su omurilik ve dokuları korumaktadır, insan vücudunu içten dışa korumaktadır.

**Su neden yaşam kaynağı?

– Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır.
– Böbreklerin toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.
– Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur.
– Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır.
– Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur.
– Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar.
– Yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar.
– Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır.
– Su, emziren kadınlarda, süt üretimini artırır.
– Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur.
– Eklemlerin kayganlığını sağlar.
– Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir.

**Kimler daha çok su tüketmeli?

– Yüksek proteinli diyetle beslenenler.
– Lifli gıdalardan zengin beslenenler
– Bulantı kusma ve ishal ile sıvı kaybının arttığı zamanlar
– Ağır fiziksel aktivite yapanlar
– Çok sıcak ortamlarda olup, aşırı terleyen kimseler daha fazla su tüketmelidirler.

**Su her zaman yaşam kaynağınız olmayabilir!

Vücutta fazla miktarda sıvının olduğuna işaret eden durumlarda (bacaklarda ödem ve karında asit); kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, siroz ve kronik karaciğer hastalığı gibi zaman zaman sıvı alımının belli bir miktarla kısıtlanması tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu gibi durumda olan hastaların doktorlarının tavsiyelerine uymaları daha doğru olacaktır.

**Su içmekte zorlanıyorum diyenler! 

Bazı kişiler çok fazla susamadıkça su içmekten kaçınırlar. Kimilerinin fazla su tüketmesi mide bulantısı yaşamasına neden olur. Bunun için önerilebilecek yöntem, suyun içine meyve dilimleri, havuç, kereviz gibi sebze suları ilave ederek tatlandırmaktır.

**Başka sıvılar suyun yerini tutar mı?

Gün içinde bolca tükettiğimiz çay, kahve, meyve suyu vb. sıvılar su tüketimini azaltarak; kişinin yeterli sıvı aldığını düşünmesine yol açar. Halbuki sıvı tüketimi dendiği anda önemli olan suyun tüketimidir. Bunun nedeni içeceklerin bazılarında bulunan diüretik etkisi ile, vücuda sıvı alımından çok sıvı atımını çabuklaştırmasıdır. Bu şekilde bir yandan sıvı takviyesi yaparken; bir yandan da sıvı kaybına meydan veririz. Asitli içicekleri tüketirken ise, hem mideye rahatsızlık verir hem de alınan asidin etkisini azaltmaya çalışan vücudun daha fazla su harcamasına neden oluruz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar

Mutfakgram ve İnstagram Yemek Tarifleri Yazarı

Yorum Yaz