Sağlık Uncategorized

TİROİDE İYİ GELEN YİYECEKLER

Yazar Mutfakgram

1. B Vitamini İçeren Yiyecekler

B vitamini, suda eriyen bir vitamin çeşididir. Vücutta depo edilmemesi karakteristik özelliğiyle bilinen bir vitamin grubudur. İnsan vücudundaki hücrelerin metobolizmalarında çok önemli bir işlevleri vardır. B vitaminleri arasında folik asit, pantotenik asit gibi alt vitamin çeşitleri bulunmaktadır. B vitamininin genel özellikleri ve faydaları sinirleri yatıştırması, cilde dinçlik vermesi, keratin içeren yapıların güçlenmesini sağlamasıdır. Bunların yanında birçok iç salgı bezinin çalışmasını düzenlemek gibi de bir rolü vardır. B grubu açısından en zengin olarak sayılabilecek besinler hemen hemen tüm tahıl grubu, yumurta, böbrek, beyin, yürek, birçok sakatat gösterilebilir. Bu besinlerin düzenli ve belirli bir program çerçevesinde tüketilmesi, tiroidle alakalı hastalıklarla mücadelede oldukça yardımcı olacaktır.

2. Omega 3 Yağ Asitleri

Omega 3 adı verilen doymamış yağ asitleri, insan vücudunda üretilmeyen fakat besinlerden alabileceğimiz, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerindendir. İnsanların omega 3 ihtiyaçları henüz anne rahmine düştükleri anda başlamakta ve yaşlılığa dek devam etmektedir. Omega 3 yağ asitleri en çok soğuk sularda yaşayan deniz mahsüllerinde görülür. Bunun dışında sebze ve meyvelerden de keten tohumu, kivi, semiz otu, nohut, marul, mısır gibi yiyeceklerde oldukça zengin miktarda bulunmaktadır. Tiroid tedavisinde ve tiroid kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesinde de omega 3 yağ asitleri oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

3. Yosun

Deniz yosunu belki de hayatınız boyunca yemediğiniz, hatta yemeyi bile düşünmediğiniz bir yiyecek olabilir. Fakat düşünüldüğü zaman balık gibi o da bir deniz mahsülü. Deniz yosunu, içerdiği yüksek iyot oranı sayesinde iyot yetersizliğine bağlı tiroid rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir yiyecek. Deniz yosununu isterseniz çay olarak tüketebileceğiniz gibi, Asya mutfağı damak tadınıza hitap ediyorsa meşhur Japon yemeği olan sushi sayesinde de tüketebilme imkanınız var. Deniz yosununu beslenme takviyesi olarak hap şeklinde almak da mümkün, fakat bu şekilde bir düşünceniz varsa bir doktora danışmanızda fayda var. Zira rahatsızlığınızı düzeltme amacıyla çıktığınız bu yolda fazla iyot nedeniyle daha tehlikeli sonuçlara yol açabilirsiniz.

4. Sarımsak

Sarımsak birçok insan için sofraların vazgeçilmezi, tüm yemeklerin en lezzetli eşlikçisi konumunda bir yiyecektir. Sarımsak kokusu hariç, tüm bünye için doğal bir antibiyotik görevi görmekte olan bir yiyecektir. Tiroid kaynaklı guatr rahatsızlıklarında sarımsak oldukça faydalı bir yiyecektir. Büyüyen tiroid bezlerinin şişliklerini indirme konusunda sarımsak tüketmeniz size oldukça yardımcı olacaktır.

5. Dere Otu

Dere otu içeriğinde bulundurduğu etken maddeler sayesinde tiroid rahatsızlığında dengesi bozulan tiroid hormonlarından T3 ve T4 maddelerini dengeleme konusunda oldukça önemli bir rol üstleniyor. Tiroid bezinin hızlı çalıştığı durumlarda bezin çalışmasını yavaşlatan, yavaş çalıştığı durumlarda tiroid bezinin daha hızlı çalışmasını sağlayan bu maddeler tiroid rahatsızlıkları için oldukça faydalı. Dere otunun tiroide karşı kullanımı ise düzenli bir beslenme programı gerektiriyor. Uzmanlar her öğünden önce birkaç tutam taze dere otu yenmesini öneriyor. Düzenli olarak bu uygulamaya devam edildiğinde kısa sürede sonuç alınacağını belirten uzmanlar, bu yiyecek takviyesine başlamadan önce ve başladıktan sonra tekrar hormon değerlerinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini öneriyor.

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Ceviz Kürü İle Tiroid Tedavisi

Konu tiroid olduğunda cevizin kullanım alanları adeta sınırsız bir boyuta ulaşıyor. Tiroid rahatsızlığının en önemli tedavi yöntemlerinden biri olan ceviz kürünün ise uygulaması biraz zahmetli olsa da çok iyi sonuç verdiği söyleniyor. Ceviz kürü için öncelikle pH değeri 7.5 üzeri olan 1 litre suyun içerisine 21 adet cevizi kırarak başlayın. Su ile ceviz karışımını koyduğunuz kavanozun dışını alüminyum folyo ile iyice sarın ki içerisine güneş ışığı girmesin. 7 gün sonunda kürünüzden sabah aç karnına bir fincan su için ve içerisinden bir adet cevizi iyice çiğneyerek yavaş yavaş yiyin. 21 adet ceviz bitene kadar bu kürü uygulamaya devam ederseniz kürün sonunda tiroid bezinizin daha sağlıklı bir şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.

3. Tiroid Rahatsızlıklarına Ceviz Yağı

Cevizin tiroid tedavisinde bir diğer kullanım şekli ise yağ formunda karşımıza çıkıyor. Doğal ürünler satan aktarlardan alacağınız ceviz yağını 20 gün boyunca her gece tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgesine sürüp streç filmle sarabilirsiniz. 20 gün sonunda 1 hafta ara verin daha sonrasında tekrar devam edebilirsiniz. Günlük hayatınızda da daha çok ceviz tüketerek tiroid tedavinize yardımcı olabilirsiniz.

4. Tiroid İçin Kil Maskesi

Kilin ne kadar mucizevi bir madde olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Güzellik ve sağlık için yüzyıllardır kullanılan kil tirod tedavisinde de yanınızda. Aktardan alabileceğiniz saf kil ile tıpkı yüzünüze maske yapar gibi tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgesine de kil uygulayabilirsiniz. Kilin vücuttaki toksinleri temizlediği bu nedenle tiroid bezinin çalışmasını da düzenlediği düşünülüyor.

5. Deniz Yosunu Tüketerek Tiroid Rahatsızlığınızdan Kurtulun

Deniz yosunu bizim yemek kültürümüzde pek yer etmemiş olsa da birçok ülkede lezzetli olduğu düşünülen ve sevilerek tüketilen besinlerden biridir. İçeriğinde denizden gelen iyotu barındıran deniz yosunun tiroid rahatsızlıkları yaşayanlara da iyi geldiği söyleniyor. Düzenli olarak salatalarınıza ya da yemeklerinize ekleyerek tüketebileceğiniz deniz yosunu sayesinde tirod problemlerinize derman bulabilirsiniz.

6. Hindistan Cevizi Yağı Tiroid Rahatsızlıklarına İyi Geliyor

Doğanın bizlere sunduğu en faydalı ve lezzetli besin maddelerinden biri de hindistan cevizi yağı. Her ne kadar ülkemizde yemeklik yağ olarak tercih edilmese de diğer yağlara göre çok daha sağlıklı ve besleyici olan hindistan cevizi yağı kozmetikten sağlığa çok farklı alanlarda kullanılıyor. Antibakteriyel özelliğinin yanında vücudun ihtiyacı olduğu çok sayıda vitamin ve minerali de içeren hindistan cevizi yağı tüketmenin ve tiroid bölgesine masaj yaparak yedirmenin tiroid bezi kaynaklı rahatsızlara iyi geldiği söyleniyor.

7. Tiroid Problemleri İçin Zencefil Suyu

 

Zencefil çok farklı sağlık sorununun tedavisinde karşımıza çıkıyor. İçeriği sayesinde ufak tefek soğuk algınlığı gbii hastalıklardan çok ciddi rahatsızlıklara kadar hemen her yerde kullanılan zencefil tiroid hastalıklarının tedavisinde de göze çarpıyor. Özellikle zencefil suyu içmenin tiroid bezinin çalışmasını düzenlediği, zencefil çayının ve emeklerde daha fazla zencefil kullanmanın tiroid tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor. Rendeleyerek zencefilin suyunu çıkartabilir ya da doğal ürünler satan yerlerden direkt satın alıp tüketmeye başlayabilirsiniz. Düzenli kullanımda içeriğindeki magnezyum ve potasyumun tiroid problemlerinize iyi geldiğini fark edebilirsiniz.

8. Sağlık İçin Fiziksel Aktivite Şart

Dediğimiz gibi tiroid bezi vücut metabolizmasının hızını kontrol ediyor. Yani metabolizmanız tiroid bezinize bağlı olarak hızlı ya da yavaş çalışıyor olabilir. Bu durumda yapılması gereken en önemli iki madde düzenli beslenmek ve hareket etmek olacaktır. Bir doktora danışmadan kendi başınıza tedaviler uygulamayı denememelisiniz. Doktorunuzun size verdiği diyet listesine uymak ve düzenli bir şekilde spor yapmak tiroid bezinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Ufak yürüyüşler yapıp daha aktif bir hayat yaşamak tiroid başta olmak üzere bütün vücudunuzu etkileyecek ve çok daha sağlıklı bir birey olmaya başlayacaksınız.

Yazar Hakkında

Mutfakgram

Mutfakgram ve İnstagram Yemek Tarifleri Yazarı

Yorum Yap